Hatice Özbay 33 Takipçi | 294 Takip
Kategorilerim

Okumak İstediklerim

deneme

Röportajlarım

Haber

Şiir

Ünlüler

Makale

Diğer İçeriklerim (62)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (33)

Ortak aklın sözcüsü olacağım

2007-08-28 19:10:00

Ufuk Uras ile söyleşi Temmuz yeni Harman /Hatice Özbay

 

İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı olarak seçim yarışına katılan eski Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Mehmet Ufuk Uras "Meclis'e Ufuk Gerek" sloganıyla 17 Haziran Pazar günü Haydarpaşa garında yaptığı açıklamayla seçim startı aldı.

Akademisyen kimliği, koruma istememisiyle bilinen Ufuk Uras, ÖDP’nin %10 barajına takılacağını düşünen parti meclisi üyelerinin aldıkları kararla bağımsız aday olarak gösterildi.

Ufuk Uras’ın bağımsız milletvekilliği adaylığı’nı destekleyenlerin kimler olduğunu sorduğumda; “Başta ÖDP olmak üzere, DTP, EMEP, SDP, DSİP, Türkine Yeşiller’i ile toplumsal muhalefetin çok çeşitli bileşenleri tarafından aktif olarak destekleniyoruz” yanıtını aldım.

Milletvekili adayı olduğunuzu neden Haydarpaşa Garı’nda açıkladınız? Dediğim de

“Anadoluya açılan kapı olması nedeniyle. Arkadaşlar tünel kazalım dediler aslında ama... Hem de aynı gün eylemde olan emekçilere destek vermek nedeniyle oradan duyurduk.” Yanıtını aldım.

Sistem mağdurlarının, emekçilerin, halkın sesi olmak için aday olduğunu söyleyen Uras, önce seçim bürosu olarak 11 ilçede açılan yüzün üzerinde ki büroyu milletvekili olduktan sonra da kapatmayıp, milletin sesinin yansıyacağı bürolar olarak kullunmak istediğini de belirtti.

Ayrıca “Kim bir kişiyle, bir şey olmaz diyorsa yanılıyor. Asla tek değiliz, arkamızda toplumsal muhalet, onbinlerce yurttaş ve kitle örgütleri var. Ben de vaatlerin değil ortak aklın sözcüsü olacağım. Diğerleri mazot fiyatları ile uğraşsınlar biz de bunlarla uğraşalım. Vaatlerle uğraşanlara baktığımızda hepsi iktidar olmuşlar, bunların inandırıcılığı kalmadı. Yaptıkları yapacaklarının da temnatıdır” dedi.

Siyaseti halka açmanın gerekliliğine özellikle vurgu yapan Uras, “siyasetin esas meselesi demokrasi ve özgürlüklerin bizim ekmeğimizi de büyüteceğine inanıyorum, dürüst, emekçilerden ve ezilenlerden yana bir siyasetçi olabilmek için koltuğun değil, verilen sözlerin peşine düşeceğim. Ve onların sesi olacağım. Demokrasi için, barış için mücadele etsin dediklerimiz 301. maddeyi, ırkçılığı savunuyor. Bundan kurtulmak için adayım. Sözde değil özde muhalefet olacağım barışı, demokrasiyi savunmak, yi, siyasi yasakların kaldırlmasını ve siyasi cinayetlerin sorgulanmasını sağlamak için adayım. İktidar olanların unuttuklarını, halka verdikleri sözleri unutturmamak için aday oldum. Özgürlüğe, barışa, yaratıcı fikirlere, üretimi arttırmaya duyduğumuz ihtiyaç yanıtsız kalıyor bunun için aday oldum.” Dedi.

Milletvekilliği adaylığını açıkladığı andan itbaren seçim çalışmalarını mahallelerde, halkın içinde yürüten Uras’ın seçim bildirgesinde yer alan ana başlıklarda vaatler yok. Tersine, ezilenin, gençliğin, kadınların, emeğiyle geçinenlerin, emeklilerin, eşitliğin, barışın, demokrasinin, sözcülüğünü yapmak için aday olduğunu kısa detaylarla anlatılmış.

Milletvekili olduğunda 12 Eylül rejimine karşı çıkacağına, aşağıdaki sözcüklerle yer verilmiş.

“12 Eylül rejimine karşı çıkmanın sesi olacağım:

12 Eylül 1980'de bu ülkeye bir deli gömleği giydirildi. Partiler iç

demokrasiden yoksun halde liderlerin oyuncağı yapıldı. Seçim

barajlarıyla halkın sesinin Meclis'e yansıması engellendi. Yasakçı

Anayasa ve yasalarla özgürlükler kısıtlandı. Artık yeter, Türkiye 12

Eylül Anayasa'sından, yasalarından kurtulmalıdır. Bunun için siyasete

yeni bir ufuk, yeni bir ses gerek.

Söz veriyorum, o ses ben olacağım.

Mehmet Ufuk Uras

1959 yılında İstanbul Üsküdar‘da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi‘nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi‘nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

İktisat Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, IFMC, ÖES ve ÖDP genel başkanlığı yaptı. "ÖDP Söyleşileri", "İdeolojilerin Sonu mu?" (Marksist Araştırmaları Destek Ödülü), "Sezgiciliğin Sonu mu?", "Başka Bir Siyaset Mümkün", "Siyaset Yazıları" ve "Alternatif siyaset arayışları" adlı altı kitabı bulunmaktadır.

Uras, halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi‘nde ders vermektedir. 11 Şubat ta yapılan 5.olağan Kongrede tekrar ÖDP genel başkanlığına seçildi. Solun Ortak adayı olabilmek için bu görevinden istifa etti.

16
0
0
Yorum Yaz