Hatice Özbay 33 Takipçi | 294 Takip
Kategorilerim

Okumak İstediklerim

deneme

Röportajlarım

Haber

Şiir

Ünlüler

Makale

Diğer İçeriklerim (62)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (33)

Kızımdan

2013-05-12 00:39:00
Kızımdan |  görsel 1

 

Eve geldim, kısa bir süre sonra rutin olarak bilgisayarımı açtım. Karşımda ortanca kızım Asuman’ın yazdığı yazıyı okumaya başladım.

Okuduğum her kelimde gözümden akan bir damla yaşla.  Hala ağlıyorum, bir anne için sanırım bundan daha güzel, daha anlamlı, daha duygusal ve daha etkili bir hediye olmazdı.

Teşekkür ederim yavrucuğum ve yavrularım; iyi ki varsınız, iyi ki sizleri doğurdum, sizler en büyük zenginliğimsiniz.

 Biliyorum ki bir gün yazın dünyası kızımın kitaplarını okuyacak ve eleştirecek Asuman’da yazmaya devam edecek inatla, inançla, sabırla.  

Anneler Günü hediyemi siz okurlarımla paylaşıyorum.

Kızımdan

“Yarın anneler günü, bu günlerde bir sürü anlamlı söz, duygularımıza dokunacak cümleler, videolar en çok da reklamlar duyuyoruz, kimi içimizi cız ettiriyor, kimi gözlerimize görünmemesini dilediğimiz damlalar koyuyor, kimi ise yumuşak bir tebessüm oluşturuyor dudaklarımızda...

Benim önerim ise bir kitap: ANNEMİN kitabı:”Annelik Ömür Boyu”

Bildiğimiz, sesini dinlediğimiz, televizyonlarda seyrettiğimiz, kitaplarını okuduğumuz, büyük şirketlerde yöneticilik yapan ve daha fazlası 60 güçlü ve başarılı kadın var bu kitapta, sarı saçları, pembe gözlükleriyle tanıdığımız, kalbimize dokunan şarkıların annesi Aysel Gürel'in kendi anneliğini okuyarak başlayacağınız bu kitap, içinde ilhamlarla dolu. Kadının gücüne, başarısına, sağlamlığına vurgu yaparken aynı zamanda kadının hassaslığına, duygusallığına, doğurganlığına da dikkat çekiyor.

Yılların çalışması olan bu kitap; ciddi emek, zaman ve birikim isteyen bir kitap aynı zamanda… 

Ben 3 yaşımda kreşe başladım, matbaalarda geçti çocukluğum, gazete kokusunu anne kokusuyla tanıdım, aynı yaşlarda yerel televizyona çıkıp masal anlattım, daktilo en sevdiğim oyuncaktı, kimi zamansa sandalyeler yatağım.

Ben annemi hep güçlü, başı dik bir kadın olarak tanıdım, hırslı ve azimliydi, içinden geçeni söyleyen dobra bir kadındı, yapmak istedikleri için çok şeyi göze alabilecek cesareti vardı. 

Gün geldi ki; emeğini, çocuklarını, işini, eşyasını bırakıp gitmesi gerekti. Yeni bir hayat kurması gerekti.

Anılarını bilmem, bütün zorluklarını, nasıl yeniden hayata tutunduğunu, tekrar nasıl iş kurduğunu, nasıl ev açtığını bilmem. Benim bildiğim; onu özlediğim, içimden ona burulduğum, ama ona hayran olduğumdu. Ne kadar şikâyet etsem de kendi kendime, bunun gerekliğini içim biliyordu.

Yıllar geçti, zorluklar yaşadık, birer birer büyüdük 5 kardeş. Üzerimde kaç insanın emeği olduğunu bilemezsiniz, kimlerin bana neler kattığını, teyzemden dedeme, öğretmenlerimden, arkadaşlarımın annelerine uzanan bu liste elbette şükranla andığım isimlerle dolu. 

Ve şimdi ben ve kardeşlerim yeniden anne evindeyiz, burada yaşadığım yıllarım oluyor, her geçen gün kardeşlerimle, annemle yeni şeyler paylaşıyoruz.

Yeniden ve yeniden birbirimizi tanıyoruz, yeniden birbirimizi hatırlıyoruz. Hatırlıyoruz diyorum; çünkü özlem duygusu diğerlerinden baskındı önceleri ancak özlemimiz dindikçe diğer değerlerimiz yeniden uyanıyor. 

Annemin sevgi dolu sözlerle imzaladığı elimde gördüğünüz bu kitabım: “Annelik Ömür Boyu”benim yeni gazete kokum, cesur, azimli, başarılı annemin minik bebeği, evimizin bereketi. 

İçinde her annenin kendinden izler bulabileceği anılarla dolu. Ünlülerin bir başka yüzünü seyredebileceğiniz bir kaynak. Yeni annelere ihtiyaçları olan bilgilerle, genç kızlara ilham olacak başarı öyküleriyle, erkeklere ise kadına bakabilecek yeni pencerelerle ve niceleriyle dolu. Onlar çocuk da yaptılar kariyerde.

Belki sizin anneniz gibi ve elbette “Bizim Annemiz” gibi...

Ben annemin 3. çocuğuyum, birçok arkadaşı beni öyle tanır. Her biri kendi alanında başarılı, gönlü güzel kardeşlere sahibim Aslı Gökçe Bilgin,Onur Gökçe, Cansu Yalçıner, Deniz Yalçıner...

 Kardeşlerim adına söyleyebileceğim bir şey var ki, seni olduğun gibi, iyisiyle, kötüsüyle, tatlısıyla, ekşisiyle seviyoruz. İyi ki varsın, iyi ki annemizsin. Ve seninle (onunla) gurur duyuyoruz Hatice Özbay."
 

Asuman Yalçıner

 

Ben de yazıyı sonlarken İskender Pala’nın bir sözünü aktaracağım buradan.  “"Ana öksüz hayatın Kabe''si ve dilsiz bedenlerin en güzel sözüdür. Analık kanunları yetmiş iki millet üstü bir kalp ağrısıdır, tatlı bir kalp ağrısından da ötelere uzanan bir şenlik çağrısıdır.”

270
0
0
Yorum Yaz