Hatice Özbay 33 Takipçi | 294 Takip
Kategorilerim

Okumak İstediklerim

deneme

Röportajlarım

Haber

Şiir

Ünlüler

Makale

Diğer İçeriklerim (62)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (33)

CUMHURİYET ve BİZ

2007-05-21 13:20:00

CUMHURİYET ve BİZ

Asuman Yalçıner / Toros Kolleji / Lise öğrencisi

Cumhuriyet, ne kadar kolay söylemek! Bilir miydi insanlar böyle bir yönetim gelecek, bilir miydi insanlar Cumhuriyet ne demek? Bilebilirler miydi her şey değişecek, onlarda istemez miydi Cumhuriyet'i yaşamak? O kadınlar insan değil miydi? Onlarında hakkı yok muydu? Böyle bir devlete dönüşebileceklerini bilirler miydi? Saçlarının rüzgarla dalgalanmasının nasıl bir şey olduğunu, seçmeyi hatta seçilebileceklerini bilirler miydi? Özgür olmayı kendin ve sevdiklerin için yaşamayı, yöneten kişiyi kendi seçebileceğini, halkın egemen olduğu bir toplum; yani demokrasinin geleceğini bilebilirler miydi?

Cumhuriyet özgürlüktü, bağımsızlıktı, kendi isteklerine bir parça bakılmasıydı. Cumhuriyet; halkın seçtiği milletvekilleri ile kullandığı devlet şekliydi belki. Ama yine de özgürlüktü, insan olduğunu hatırlatmaydı, bazıları için güvendi. İnsanlar kendilerine bir parça güvenmeliydi artık. Kızlar, kadınlar için mucizeydi belki de; olmayanı gerçekleştirecek! Analar artık kız doğurdum diye üzülmeyecekti, onun kızı da yaşayacaktı bu sefer! Okula bile gidebilecekti belki, erkeklerden daha zekiydi belki de. Onun kızı saçlarını açabilecek, istediğini giyebilecekti.

Belki iş sahibi bile olacaktı. Erkekler kadınlardan güçlü müydü; hayır...

Artık insanlar bunu biliyorlardı.

Türkçemiz vardı artık, artık seçme seçilme hakkı vardı, artık güven

vardı, artık huzur... Artık şapka kanunu vardı, laiklik vardı; din işlerini dünyadan uzak tutan. Halkçılık vardı halkın sözü egemendi, ayırt edilmeden bütün halkın... Artık hürriyetçilik vardı, özgürlük, serbestçilik,  Atatürk'ün ilke ve inkılapları geçerliydi. Birlik beraberlik vardı. Halifelik kalkmıştı. Monarşi bitmiş yerini demokrasi almıştı.

İşte o tarih, işte o gün Atatürk almıştı eline mikrofonu, 29 Ekimdi o gün. Unutmamalıydık! Türkiye mutluydu o gün, umutluydu. 1923'ten sonrasını tarihe gömmeliydi. Ve Cumhuriyet'i ilan etti Atam...

Eski günler unutulmamalıydı ama. Kadınlarımızın çektiği acılar, kızlarımızın yaşam mücadelesi, konuşmak zorunda olduğumuz bize ait olmayan bir dil, hatta kıyafetlerimiz... Hiç birini unutmamalıydık...

 Atatürk'ümüzün Samsun'a çıktığı o günü,19 Mayıs'ı unutmamalıydık. Kurtuluş Savaşını, düşmanı nasıl kovduğumuzu, son düşmanın kaçışını, 9 Eylül'ü de unutmamalıydık. Anadolu’muz, yurdumuz artık özgürlük görüyordu, bağımsızlık, demokrasi görüyordu.

Herkes biliyordu artık, kadın okuyacaktı, çalışacaktı, istediği gibi giyinecekti. Herkes biliyordu artık dilimiz; bizim dilimiz. Herkes biliyordu takvim vardı, şapka vardı. Herkes biliyordu artık istediğini giyeceğini. Herkes biliyordu artık yaşam; bizim yaşamımız. Herkes biliyordu artık Cumhuriyet'le yaşayacağını. Herkes biliyordu artık ülke; bizim Türkiye'miz.

170
0
0
Yorum Yaz